Connect with us

Останато

Кинеските девизни резерви на деветмесечен максимум

Објавено

на

Кинеските девизни резерви пораснаа во јули повеќе отколку што се очекуваше, достигнувајќи деветмесечен максимум. Причина за тоа е заострената регулатива и послабиот долар кои влијаеа на намалувањето на одливот на капитал.

Девизните резерви се зголемени во јули за 24 милијарди долари на 3,08 илјади милијарди долари, во однос на растот од 3,2 милијарди долари во јуни, пренесува агенцијата Ројтерс.

 

Економистите во анкетата на британската агенција предвидуваа раст од 12 милијарди долари.

 

Ова е прв пат од јуни 2014 година Кина да бележи раст на девизните резерви шест месеци последователно, кои сега се на највисокото ниво од октомври минатата година.

 

Кина ги заостри прописите за изнесување на капитал од земјата во последните неколку месеци во настојување да ја поддржи домашната валута јуан и да го запре падот на девизните резерви. Минатата година, Пекинг потроши скоро 320 милијарди долари резерви за поддршка на националната валута, но јуанот и покрај тоа ослабна околу 6,5% во однос на растечкиот долар, што е неговиот најголем годишен пад од 1994 година.

 

Оттогаш, јуанот зајакна за повеќе од 3,0% во досегашниот тек на годината, благодарение на големиот пресврт во движењето на курсот на доларот и новите мерки на Пекинг кои ги „исчистија“ шпекулантите на пазарот кои се обложуваа на понатамошна депресијација на валутата.

 

Вредноста на кинеските златни резерви порасна на 75,08 милијарди долари на крајот на јули, од нивото од 73,58 милијарди долари на крајот на јуни, според податоците на Народна банка на Кина.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange