Connect with us

Останато

Кина ги забрани инвестирањата на компаниите во странство

Објавено

на

Кинеската влада продолжи да ги забранува инвестициите на домашните компании во недвижнини, спорт, забава и други сектори во странство.

Ова доаѓа по низата аквизиции вредни повеќе милијарди долари кои ги спроведоа кинеските компании во последните неколку години.

 

Со документот, кој го објави Државниот совет, односно кинеската влада, се ограничуваат прекуморските инвестиции во хотели, кина, во индустријата за забава, недвижнини и спортски клубови. Исто така целосно се забрануваат инвестициите во коцкарниците.

 

Ова е најновиот потег на кинеските регулатори кои настојуваат да ја запрат серијата аквизиции на домашните компании во странство, наведувајќи ја како причина загриженоста дека кинеските компании кои се вклучени во преземањата можат да влезат во преголеми долгови.

 

Еден од тие конгломерати, кинеската „Vanda Group“, стана најголем светски кино оператор со купувањето на американскиот ланец кина AMC. „Vanda“ минатата година на тој ланец му ја додаде и ривалската мрежа на кина „Carmike Cinemas“, која ја презема за 1,2 милијарди долари.

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange