Connect with us

Лични финансии

Испратете им пари на вашите пријатели преку Facebook Messenger

Објавено

на

Facebook воведува нов вид на услуга, плаќање преку Messenger. Овој новитет е достапен на пазарот на Велика Британија додека во САД истиот се користи од 2015 година. За прв пат оваа опција се воведува во држава надвор од Америка. 

Социјалната мрежа го презентираше започнувањето на оваа опција во понеделникот. За прв пат ваквиот начин на плаќање се воведува во држава во која што доларот не е валута.

,,Нашите истражувања ги покажаа најчестите причини за праќање пари, а тоа се различни прослави, родендени, манифестации или настани и нашата цел е да ги поедноставиме овие секојдневни моменти. Забележано е дека во САД повеќето луѓе кои ја користат оваа опција на Messenger испраќаат пари во вредност помала од 50 долари.” – вели директорот на Messenger, Давид Маркус во своето е-маил соопштение за јавноста. 

Користењето на оваа опција ќе изгледа многу едноставно. Во самото прозорче во кое се разговорите со вашиот пријател кој ќе го изберете ќе го има знакчето плус и доколку го стиснете ќе се појави опцијата за да им платите. При првото најавување корисниците ќе мора да ги внесат деталите од нивните картички и сумата која што сакаат да ја испратат. Оние кои треба да ги добијат парите ќе го прифатат тоа само колку ги внесат деталите од нивните картички. 

Компанијата не наплаќа никакви провизии за испраќањето на парите.

Facebook вели дека деталите на картичките се заштитени со подеднакво ниво на безбедност како да испраќате пари преку банка и дека корисниците може да се чувствуваат слободно при испраќањето на пари.

 

Лични финансии

Дали би ги довериле своите финансии на Google и Amazon наместо на банките?

Објавено

на

Речиси 60% од американските банкарски клиенти ќе размислат да ги пренесат своите пари на сметки што ги нудат познати компании, како што се интернет-продавниците, пребарувачите или продавниците со големи кошнички, иако немаат искуство со финансиски услуги, според една нова студија спроведена од Центарот за дигитална иднина на USC Annenberg – Школа за комуникација и новинарство. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

3 митови за кредитните картички во кои сите веруваме

Објавено

на

Кредитните картички, како и секој финансиски производ, изгледа дека создаваат одредена количина на анксиозност кај луѓето. Постојат митови и гласини кои се раширени околу тоа како да се потрошат пари со кредитна картичка и кога да се исплатат. За жал, некои од овие митови за кредитни картички може да му предизвикуваат на вашиот паричник – и вашиот кредитен рејтинг – повеќе штета отколку добро. (more…)

Продолжи со читање

Лични финансии

6 совети за подобро користење на кредитна картичка

Објавено

на

Повеќето луѓе се согласуваат дека користењето на кредитна картичка за плаќање за секојдневни купувања е паметна идеја. Впрочем, кредит е безбеден, удобен и наградува. Плус, ако сте одговорни, исто така ќе се изгради цврста кредитна оценка. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange