Connect with us

Останато

Инфлацијата во еврозоната останува стабилна

Објавено

на

Инфлацијата во еврозоната останува стабилна во јули на ниво од 1,3% на годишна основа, во склад со прогнозите на аналитичарите, покажува првото читање на податоците на „Евростат“.

Основната инфлација, која ги исклучува колебливите цени на храната и енергијата, исто така, останува без промена на ниво 1,2% во јули. Очекувањата беа за раст од 1,1%.

 

Најмногу поскапе енергијата (со 1,9% на годишна основа), потоа услугите (1,5%), храната, алкохолот и цигарите (1,5 отсто) и неенергетските индустриски стоки (0,5%).

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange