Connect with us

Останато

Инфлацијата во еврозоната во август достигна 1,5%

Објавено

на

Инфлацијата во еврозоната достигна 1,5% на годишно ниво во август, во споредба со 1,3% во јули, покажува првото читање на податоците од „Еуростат“.

Резултатот е над очекувањата за раст на потрошувачките цени од 1,4% според порталот „ForexFactory“.

Енергијата има најсилен позитивен импулс со 4% зголемување на годишна основа, по растот во јули од 2,2%.

Цените на услугите се зголемени за 1,6% по непроменети во претходниот месец.

Храната, алкохолот и тутунот пораснаа за 1,4%, по што немаше промена во јули.

Неенергетските индустриски производи забележаа пораст од 0,5% во цените, откако во јули немаше промена.

Основната инфлација на еврозоната, која ги исклучува цените на горивото и храната, останува на стабилно ниво од 1,2% и ги оправдува очекувањата.

Второто читање на податоците е на 18-ти септември, а потоа ќе има подетални информации за одделни држави.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange