Connect with us

Останато

Индексот Dow Jones прв пат во историјата надмина 22.000 поени

Објавено

на

На Wall Street, во средата, индексот Dow Jones достигна ново рекордно ниво шести ден по ред, при што за прв пат во историјата ја надмина границата од 22.000 поени.

Dow Jones зајакна 0,24%, на 22.016 поени, додека S&P 500 порасна 0,05%, на 2.477 поени, а Nasdaq остана непроменет на 6.362 поени.

 

Новиот рекорд Dow Jones го постигна благодарение на  растот на акциите на Apple од 6%, откако ден претходно технолошкиот гигант извести за подобри квартални финансиски резултати од очекуваното.

 

Од почетокот на годинава Dow Jones порасна за 11% иако влoжувачите повеќе и не веруваат дека претседателот на САД, Доналд Трамп, оваа година ќе ги исполни изборните ветувања за намалување на данокот и зголемување на државната потрошувачка во инфраструктурата.

 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange