Connect with us

Останато

Илирика ја презема дејноста од белградскиот Wise Брокер

Објавено

на

ИЛИРИКА Инвестментс АД Белград склучидоговор за откуп на дејноста на една од најголемите српски брокерски куќи, WISE брокер АД Белград. Покрај дејностите, ИЛИРИКА ќе ги преземе и сите вработени во оваа компанија.

WISE брокер АД Белград е една од најстарите и најголемите берзански компании во Србија. Основана е во 2000година и се смета за понудувач на одлични услуги на пазарот на капитал во Србија. Во 2016 година, по вкупниот промет со акции на Белградската берза беше рангирана на четвртото место. По превземањето, клиентите на WISE брокер АД Белград и нивните вработени ќе работат под покровителство на ИЛИРИКА Инвестментс АД Белград.

„Станува збор за значително проширување на нашата дејност во регионот“ – објаснува Игор Штембергер, претседател на Управниот одбор на Илирика ДД Љубљана. „Синергиите што ги создаваме со значителното присуство во Србија не се занемарливи и претставуваат дополнителен квалитет, како за нашите клиенти во Словенија, така и за нашите нови српски деловни партнери.“

Илирика ДД е на пазарот од 1995 година и е најстарата берзанска куќа во Словенија. Таа има доверба од 20.000 клиенти. Во неа се вработени вкупно 50 финансиски експерти и преку локалните филијали е присутна на хрватскиот, српскиот и македонскиот пазар.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange