Connect with us

Колумни

Зошто е толку тешко да се излезе од комфорната зона?

Објавено

на

Сите сме слушнале за магијата која се случува таму некаде надвор од границите на нашата комфорна зона. За сите успеси кои чекаат на нас доколку успееме да излеземе од ѕидовите кои сами ги имаме изградено. Но, сета таа убава слика на еден друг исполнет живот каков што отсекогаш сме посакувале почнува да бледее кога се појавува стравот и се поставува единственото, најтешко прашање: КАКО да излеземе од нашата комфорна зона?

Што е всушност комфорната зона? Иако секој од нас си создава своја слика за комфорната зона во која се наоѓа и си ја замислува и чуствува на посебен начин сепак постои просто научно објаснување за истата. Комфорната зона не е ништо повеќе од чувството на моментална умствена безбедност каде што вашите секојдневните активности и однесувања се движат по една иста шема која го минимизира стресот и ризикот. На овој начин вие сте заштитени од превземање нови чекори, имате загарантирано (не)задоволително ниво на среќа и помалку стрес. 

Од другата страна на оваа ваша умствена идила се наоѓа стравот. Истиот оној страв кој се појавува секој пат кога барем за момент ќе помислите на отворање на вратата за излез од вашата комфорна зона. Премногу хаотична и исцрпувачка ви личи војната со истиот па затоа најчесто луѓето уште на самиот почеток, во првата битка го подигнуваат белото знаменце и стравот повторно се прогласува за победник. 

Луѓето се некогаш толку навлезени во своите комфорни зони што дури помислуваат дека  и времето е релативна работа. Додека скришно ,,ѕиркаат” во надворешниот свет секојдневно правејќи ги истите чекори кои се разбира не носат ништо ново освен потврда на дотогашниот ,,status quo” времето надвор од комфорната зона минува и не чека никого да собере храброст и да излезе од зад ѕидините. Доколку некогаш сте се нашле во оваа ситуација на умствен безизлез со истовремена желба да го победите стравот и да се впуштите во светот на вистинските можности размислете на овие нешта.

1. Пронајдете ја својата ,, зона на храброст”

Доколку зоната на стравот може да не демне насекаде околу нас зошто да не е исто толку лесно да ја пронајдеме и сопствената зона на храброст? За сите оние кои не знаат, таа се наоѓа веднаш кога ќе ја преминете таа комфорна зона. И ете, повторно истиот проблем. Комфорната зона МОРА да биде помината. Доколку се плашите да правите големи чекори не срамете се и направете мали, бебешки чекори. Не е важно темпото, важно е насоката во која истите ве водат. Морате да почнете од некаде. Зоната на храброст е многу помалку предвидлива од вашата комфорна зона, но затоа е исполнета со многу можности. Запомнете, секоја мала улога ве носи до следната поголема улога во вашите животи и никогаш не се двоумете, вистинското време за да ја направите промената е токму сега. 

2. Не го избирајте сигурното

Секојдневно сите ние донесуваме различни одлуки. Многу од нив се ситни и незначителни, но голем дел можат да променат многу нешта кај нас. Како? Еден ден пред да донесете некоја секојдневна одлука застанете на момент и размислете што ќе се случи доколку денеска одлучите нешто друго. Доколку ја промените рутината на носење одлуки и овој пат го изберете она ,,несигурното”. Одлуките кои ги сметаме за ризични и непријатни се оние од кои најмногу учиме и кои ни помагаат да ,,пораснеме” .

3. Еден ден одете си дома по различен пат

Иако можеби ова ви звучи смешно и се прашувате како тоа би ви помогнало да излезете од зоната на комфорот никогаш не потценувајте ја симболиката на нештата. Патиштата секако ќе ве однесат до вашиот дом, но, движејќи се по новиот пат вие ќе видите некои различни нешта со што ќе се прошират вашите видици. Верувајте дека ова е најлесниот начин да почнете. После тоа ќе бидете подготвени да направите и многу подрастични промени.

4. Почесто кажувајте ,,Да”

Прифаќајте ги новите нешта. Кажувајте да на истите дури и кога не сте подготвени. Верувајте дека секогаш знаете и можете да го направите тоа. Доколку работите кажете да на нови проекти дури и да не сте завршиле со претходните. Ќе ви се отворат многу нови можности и можеби ќе почнете да уживате во нешто кое никогаш претходно не сте имале шанса да го искусите.

5. Правете го она од кое што се плашите

Програмирајте ги своите мисли на нов начин. Поставете си го прашањето дали нешто ве плаши. Доколку одговорот е потврден вие МОРА да го направите тоа. Само на овој начин се совладуваат стравовите. И запомнете, тие никогаш не исчезнуваат само вие учите да управувате со нивната енергија. 

6. Научете се да верувате во себе и запомнете: ,,Утре е нов ден”

Најчесто нашите мисли се оние кои не ,,парализираат” и врзуваат во комфорната зона. Кога размислувате негативно ги креирате сите можни сценарија кои го потхрануваат стравот. Најдете го најлесниот начин за да почнете да верувате во себе. Визуелизирајте ги своите соништа и местото каде што сакате да бидете. Тоа место се наоѓа надвор од вашата комфорна зона, нели? Доколку се соочите со некои лоши работи не се затварајте се повеќе во својата зона. Запомнете дека утре е нов ден во кој ќе бидете посилни и веројатно ќе научите нешто ново. Дајте им можност на можностите.

И на крајот поставете си го прашањето: Ќе знаете ли некогаш каков е животот зад ѕидините доколку не ги срушите истите? 

 

Повеќе

Колумни

Лидерството е избор, а изборот е твој!

Објавено

на

Имате лидерска позиција, но не чувствувате дека ја добивате потребната почит од вашиот тим? Дури помислувате дека не им се ни допаѓате. Многу луѓе можат да ја добијат менаџерската позиција, но никогаш да не го добијат потребното “одобрување” од нивниот тим. Тука се појавува вечната борба помеѓу менаџерите наспроти лидерите: тие умешно го менаџираат својот тим, НО не се лидери на истиот. Што е она кое ги раздвојува менаџерите од лидерите?

(more…)

Продолжи со читање

Колумни

Електронски шалтер?

Објавено

на

Сакале да признаеме или не тоа е иднината…кога ќе размислиш подобро тоа е веќе минато во некои иновативно напредни земји…но ние зборуваме за Македонија. Тука малку побавно се одвиваат работите и сеуште требаат многу аргументи кои се ЗА користење на електронско банкарство.

 

(more…)

Продолжи со читање

Колумни

Ако немаш работа, твоја работа е да најдеш работа!

Објавено

на

Ако немаш работа, твоја работа е да најдеш работа. Кое е всушност значењето на оваа реченица? Многу едноставно, без никакви скриени пораки, тоа значи дека ако немате работа, а сакате, ваша работа е да ја најдете истата. 

Според тоа, 8 часа во денот, од 9 до 17 часот, со пауза за ручек и/или паузи за цигари вие сте должни да работите на наоѓањето на работа. 

Дисциплинирано, преговарачки, инспиративно и упорно, секој ден додека не најдете работа.

Тој процес сигурно ќе ги вклучува следните нешта:

1. Конкурирање на многу места со водење на евиденција каде, кога и за која позиција сте конкурирале за кога ќе ве побараат веднаш да знаете за што станува збор со цел да не оставите погрешен прв впечаток.

2. Креирање на CV според потребите на работното место. Некогаш ова знае да биде многу заморно и досадно, но не заборавајте дека некогаш тоа е и пресудниот, клучен факто во изборот некој да ве повика во првиот круг.

3. Учење и развивање. Ја избравте индустријата која ја сакате, следно, изберете ги правците во истата кои би ви користеле. Кандидатот кој знае 3 работи е подобар од кандидатот кој знае 2 работи. Често и само познавањето, без длабока пракса може да биде корисен фактор. 

4. Читањето на огласи за работа. Често работодавците ставаат високи критериуми за да ги одбијат луѓето кои не се доволно самоуверени и упорни во желбата да ја добијат работата. Затоа, доколку ви се допаѓа работата и мислите дека вашето искуство дури и во најмала рака може да одговара, пријавете се! (И следете го советот број 2).

5. Верувајте! – Точно, ова е Македонија, точно има врски и секакви работи, но не е така секаде и секогаш. Бидете храбри и самоуверени и добрата работа ќе ви се појави како награда. И не заборавајте, дури и во моментите кога нештата ви имаат најмалку смисла тогаш најмногу верувајте во себе. 

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange