Connect with us

Странски банки

ЕЦБ: Банките во Лондон заостануваат во пост-Брегзит подготовките

Објавено

на

Банките со седиште во Британија, кои се обидуваат да се преместат во друга европска земја пред Британија да ја напушти ЕУ, заостануваат во подготовките за овој потег, соопшти супервизорот на Европската централна банка.

Меѓународните банки со седиште во Лондон, ризикуваат да го изгубат пристапот до единствениот пазар на ЕУ, кога Велика Британија ќе ја напушти Унијата во 2019-та година.

 

Забине Лаутеншлегер, која ја предводи надзор единицата во Европската централна банка, вели дека напредокот е побавен отколку што се надеваше. „Искрено, банките не се толку напредни како што ние би сакале да бидат“, вели таа во соопштението од банката.

 

Од банките, сигнализираа интерес да го преселат бизнисот во еврозоната, голем број на големи банки имаат напредок во планирањето. Но сеуште не сме виделе финални решенија“, вели уште Лаутеншлегер.

 

Според неа, ЕЦБ нема да дава лиценци на „празни школки“. Освен тоа Лаутеншлегер очекува банките кои ќе се селат во ЕУ, да ги обноват плановите за реконструкција, кои се активираат во случај на неуспех, набргу откако всушност ќе се преселат.

Повеќе

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Комерцијална банка – Србија оствари 61 милион евра добивка во 2017 година

Објавено

на

Комерцијална банка – Србија во 2017 година ги продолжи позитивните трендови во своето работење и на крајот на календарската година забележа добивка пред оданочување во висина од 61 милион евра, објави Блиц.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange