Connect with us

Останато

Економијата во еврозоната порасна за 2,2% во вториот квартал

Објавено

на

Економската активност во Европската унија и еврозоната порасна во вториот квартал со исто темпо на квартална основа, како и активностите во САД, покажаа податоците на „Евростат“.

Бруто домашниот производ (БДП) на Европската унија (ЕУ) порасна со 0,6% во вториот квартал од 2017-та година во однос на првиот, кога растот достигна 0,5%, покажуваат првичните сезонски прилагодените податоци на „Евростат“.

 

На годишна основа економијата на ЕУ се проширува со 2,3% во периодот април-јуни. Исто се забележува благо забрзување во споредба со претходното тримесечје, кога е забележан годишен економски раст од 2,1%.

 

БДП на еврозоната, пак, расте исто со 0,6% во вториот квартал од 2017-та година, во однос на 0,5% од претходните месеци. На годишна основа порастот е од 2,2% во однос на 1,9% во првите три месеци од годинава.

 

Меѓу земјите-членки на ЕУ најголем раст на БДП оствари Чешка, 2,3%, следена од Шведска (1,7%) и Романија (1,6%). Најмногу слаб раст на квартална основа се забележува во Португалија, 0,2%, а Финска е единствената земја во која економијата се намалува со 0,5%.

 

На годишна основа на прво место по економски раст е Романија со 5,7% во периодот од април до јуни. Веднаш по неа се Латвија со 4,8% и Чешка со 4,5%. Најслабо претставува Белгија со годишен раст од 1,4%. 

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange