Connect with us

Форекс

Еврото го достигна највисокото ниво во однос на доларот од 2015 година

Објавено

на

На светските валутни пазари еврото во однос на американскиот долар минатата седмица силно порасна, па неговиот курс го достигна највисокото ниво од јануари 2015 година.

Цената на еврото во однос на американската валута скокна минатата седмица за 1,3%, на 1.1920 долари, а во еден момент од тргувањето во петокот достигна и вредност од 1,1940 долари, што е највисокото ниво од јануари 2015 година.

 

Тоа се случи откако претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) се воздржа од коментари за валутата на конференцијата во Џексон Хол, а пазарите се грижат за влијанието на ураганот Харви врз американската економија.

 

Бидејќи по Џексон Хол фокусот останува на еврото, доларот не губи многу на пазарите. Во однос на јапонската валута, доларот зајакна, па курсот му се зголеми за 0,2%, на 109, 35 јени.

 

Меѓутоа, индексот на доларот, која ја покажува вредноста на американската во однос на шесте најважни светски валути од земјите најголеми трговски партнери на САД, минатата седмица се лизна за 0,9%, на 92,5 поени, што е најниското ниво за повеќе од една година.

Форекс

Доларот зајакна, “мини колапс” на швајцарските франци

Објавено

на

Доларот ја зголеми својата вредност поради зголемената загриженост дека преговорите меѓу САД и Кина нема да го олеснат трговскиот спор помеѓу најголемите светски економии. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Гордана Дамеска ќе биде претседател на Одборот на директори на ЦДХВ

Објавено

на

Централен депозитар за хартии од вредност, преку соопштение објавено на веб страната на Македонска берза ја информираше јавноста за избор на претседател на Одборот на директори и независен – неизвршен член на Одборот на директори. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Најтргувани акции за јануари се акциите на Комерцијална банка, Алкалоид и Макпетрол

Објавено

на

Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јануари 2019 година. Според податоците од извештајот, за периодот од 01.01.-31.01.2019 година вкупниот промет изнесувал 489.310.274 денари и е намален во однос на декември 2018 година за 24,63%. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange