Connect with us

Осигурување

Ворен Бафет ја купува „Medical Liability Mutual Insurance Co“ за 1,8 билиони долари

Објавено

на

„Berkshire Hathaway Inc.“ постигнала договор за купување на „Medical Liability Mutual Insurance Co.“ (MLMIC), со што ја потврдува лидерската позиција на својот претседател Ворен Бафет во бизнисот со осигурување на медицински лица против тужби.

 

„MLMIC“ е најголемата компанија во Њујорк која нуди професионално осигурување на вработени од здравствениот сектор. Вредноста на средствата минус обврските изнесува 1,8 билиони долари на 31-ви декември 2016 година.

„„MLMIC“ е компанија скапоцен камен, која повеќе од 40 година заштитува лекари, вработени на средно ниво, болници и стоматолози, како ниедна друга. За добрите работи вреди да се чека.“, се вели во соопштението на Бафет.

Осигурувањето одамна е во основата на бизнисот на „Berkshire“, бидејќи генерира готовински текови кои Бафет може да ги реинвестира пред да плаќа осигурителни побарувања. Компанијата се потпира на своите огромни поделби, како автомобилскиот осигурител „Geico“ и „Gen Re“, но Бафет периодично купува и компании од други пазари.

Во 2005 година „Berkshire“ ја купи „Medical Protective Co.“, која има вековна историја. Истата оваа компанија во 2011 година склучи договор за купување на „Princeton Insurance Co.“ од „MLMIC“, за да се прошири во Њу Џерси.

Извор bloomberg.com.

 

Осигурување

Триглав советува: Дали се исплати прекин на животно осигурување?

Објавено

на

Животот е полн со пресврти, подеми, падови и многу изненадувања. Колку и да се трудиме, не можеме да бидеме целосно спремни за секој предизвик со кој што се соочуваме во животот. (more…)

Продолжи со читање

Осигурување

Бенефиции од вештачката интелигенција во осигурувањето

Објавено

на

Илјадници тврдења, барања на купувачи и големи количини на разновидни податоци ја прават индустријата за осигурување најдобар пример за вештачка интелигенција и когнитивни технологии. Една неодамнешна студија од Tata Consultancy Services објави дека осигурителниот сектор инвестираше 124 милиони долари во AI, во споредба со просекот од 70 милиони долари инвестирани од други индустрии. Од услугата на купувачи до обработката на побарувањата, AI често се наведува како нарушување на сила во осигурителниот сектор. (more…)

Продолжи со читање

Осигурување

Оглас за вработување во Сава Осигурување!

Објавено

на

Сава осигурување а.д. Скопје отвора позиции за енергични, комуникативни лица кои се подготвени да научат нови вештини во професионална и мотивирачка средина за работа.

(more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange