Connect with us

Странски банки

Бугарски инвестициски фонд купува 85% од уделот во Теленор банка

Објавено

на

Теленор банка постигнаа договор за стратешко партнерство со бугарскиот инвестициски фонд “River Styxx Capital”.

Според договорот, бугарскиот фонд ќе купи 85% од уделот во Теленор банка, додека Теленор ќе задржи 15% од сопственоста.

 

Со инвестирањето во стратешкото партнерство со Теленор банка, овој инвестициски фонд за прв пат влегува на пазарот во Србија.

 

Инвестицијата во Теленор банка, е одлична прилика за нас да влеземе на атрактивниот српски пазар. Ние сме убедени во натамошниот развој и успех на Теленор банка, затоа што ќе се темели на потрошувачките и финансиските експертизи на “River Styxx Capital”, искуството на Теленор во корисничката поддршка и дистрибуција, како и на единствениот профил на Теленор банка, како преводник на финансиско-технолошки иновации во регионот” , изјави Елвин Гури, генерален директор на инвестицискиот фонд.

 

Банката ќе продолжи да вложува напори и ресурси со цел да ја задржи својата водечка позиција како прва целосно мобилна онлајн банка во Југоисточна Европа.

 

Повеќе

Странски банки

Дојче банк и Комерцбанк во формални преговори за спојување!

Објавено

на

Двете најголеми германски банки, Дојче банк и Комерцбанк, ќе започнат формални преговори за спојување. Оваа најава става крај на шпекулациите кои кружеа низ медиумите изминатиов период. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Raiffeisen bank ja посакува Комерцијална банка!?

Објавено

на

На “радарот” за потенцијални аквизиции на Raiffeisen bank International (RBI), меѓу другите, се наоѓа и Комерцијална банка а.д. Београд, беше откриено на денешната прес-конференција на RBI во Виена. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Се спојуваат два банкарски гиганти, акциите пораснаа до небо!

Објавено

на

Акциите на Дојче банк и Комерцбанк драстично ја зголемија својата вредност, по веста дека раководството на Дојче банк договорило прелиминарни разговори за евентуалното спојување на овие две финансиски институции. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange