Connect with us

Сметки

Блокирани сметките на половина од активните компании и на илјадници граѓани во Македонија

Објавено

на

Според последните податоци на НБРМ кои се однесуваат на јуни, половина од активните компании и десетици илјади граѓани се со блокирани сметки и покрај воведувањето на нови, помеки правила за извршителите.

 

Формирана е граѓанска иницијатива која бара целосна ревизија, па дури и укинување на концептот на извршители.

Под блокирани трансакциски сметки влегуваат сметките што се во сопственост на физички и правни лица за кои има евидентирано неизвршено решение за присилна наплата.

Според извештајот на НБРМ, вкупниот број на граѓани со блокирани сметки достигнал 76.432, а бројот на блокирани компании изнесува 36.021.

Ако се земе предвид дека заклучно со 31 декември 2016 годна во државата имало вкупно 71.519 активни деловни субјекти, тоа значи дека во првата половина од годинава биле блокирани сметките на околу половина од вкупниот број активни фирми во Македонија.

Домашни банки

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА: Од 30 април 2018 започнува исплатата на дивиденда за 2017 година

Објавено

на

Комерцијална банка АД Скопје ги известува своите акционери дека почнувајќи од 30 април 2018 година ќе врши исплата на дивиденда за 2017 година.  (more…)

Продолжи со читање

Сметки

КИБС спроведува дигитализација во работењето и 24/7 достапен платен промет

Објавено

на

IBM објави денес дека компанијата Клириншки интербанкарски системи АД Скопје (КИБС), оператор за платен промет од Македонија во сопственост на 12 банки, одлучи да го трансформира своето работење во „дигитална фабрика“ на финансиски услуги со примена на решенијата за јавни и приватни „облак“ системи на IBM. (more…)

Продолжи со читање

Сметки

Силк Роуд Банка ќе врши исплата на пензиите на секој први во месецот

Објавено

на

Силк Роуд Банка започнувајќи од 01.03.2018 година воведува промотивни активности за пензионерите кои ја примаат пензијата во Банката. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange