Connect with us

Останато

Биткоинот се подели на две криптовалути

Објавено

на

Најпопуларната криптовалута биткоин се подели на две криптовалути. Причината за поделбата е спорот помеѓу две групи на приврзаници кои имаат различни ставови за нејзиниот развој, пренесува CoinDesk.

Двете страни не можеа да постигнат договор, па така, покрај стандардниот Bitcoin, исто така од сега постои и Bitcoin Cash. И покрај нејзиното име, новата валута е исто така виртуелна и работи на истиот принцип како и досегашниот Bitcoin. Сепак, таа е некомпатибилна со оригиналниот Bitcoin бидејќи користи друг софтвер и нема да го користи новиот софтвер Segwit2x, кој ќе биде дел од класичниот Bitcoin.

Поддржувачите на Bitcoin Cash се многу помалку од очекуваното, но тие веруваат дека новиот криптолит постепено ќе биде прифатен од луѓето и ќе ја зголеми својата цена и популарност.

Процесот на поделбата траеше подолго и дополнително беше одложен со технички проблеми. Сепак , поделбата на биткоинот се случи на 1 август, а за само неколку минути по почетокот на трговијата во Хонг Конг, цената на Bitcoin Cash (BCC) порасна од 0 до 10% од цената на стариот биткоин. По уште еден час, таа се крена до 315 долари. Во исто време биткоинот започна да поевтинува. За околу 20 минути курсот на BTC слезе од 2.818 до 2.757 доалри и на тој начин изгуби околу 2% од цената.

Многу аналитичари сметаат дека новата криптовалута ќе има успех, бидејќи предностите на Bitcoin Cash (BCC) пред обичниот Bitcoin (BTC) се неговата ниска цена и побрзото реализирање на трансакции во блокчеиот. BCC е поудобна за „копање“, бидејќи дава можност за зголемување на износот на блокот до 8 MB.

Сопствениците на биткоини по поделбата би требало да добијат дополнителни приходи, бидејќи можат да добијат ист број токени од новата криптовалута. Но, тоа може да се случи само ако соодветниот посредник или соодветната берза поддржуваат Bitcoin Cash. Ова може да биде проблем, бидејќи многу берзи одбиваат да ја признаат BCC.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange