Connect with us

Форекс

Биткоинот достигна ново рекордно ниво и покрај поделбата

Објавено

на

И покрај поделбата и сомнежите за иднината на криптовалутата, биткоинот достигна ново рекордно ниво.

По поделбата на дигиталната валута минатата недела, вредноста на биткоинот забележа раст од петокот наваму, a во понеделникот достигна ново рекордно ниво и неговата цена се искачи на 3.434,02 долари, според Coindesk Bitcoin Price Index.

 

Она за што се разговара во секторот е како да се подобри основната технологија. Една група развивачи го поддржуваат решението наречено „SegWit2x“, додека друга група која создаде нова верзија на криптовалутата наречена „Bitcoin Cash“, сака да се зголеми големината на блоковите подрастично.

 

Додека популарност на биткоинот расте, трансакциите се забавуваат поради ограничување на обемот на податоци обработени од „блокчејниот“. Со „SegWit2x“ дел од овие податоци ќе бидат одделени од главната мрежа, а големината на блоковите ќе се удвои до 2 мегабајти во ноември, како една четвртина ќе биде насочен кон „Bitcoin Cash“. .

 

Цената на оригиналниот биткоин се покачува. Во исто време, вредноста на „Bitcoin Cash“ се намали со 67% од рекордното ниво од минатата недела, покажуваат податоците на „CoinMarketCap“ што го засилува интересот кон старата криптовалута. 

 

Форекс

Централен депозитар за хартии од вредност со нов портал за следење на електронски извештаи

Објавено

на

Започнувајќи од денес, Централниот депозитар за хартии од вредност, го лансира својот најнов проект, за дигитализација на системот за крајните корисници, односно издавачите и инвеститорите на хартии од вредност. Дигитализацијата е во форма на портал за следење на електронски извештаи преку кои брзо и лесно се добиваат битните информации за издавачите и инвеститорите на хартии од вредност.  (more…)

Продолжи со читање

Форекс

До 50% намалени провизии за тргување со акции со Шпаркасе Банка Македонија!

Објавено

на

Шпаркасе Банка Македонија воведе најнова промоција, со која на своите новорегистрирани клиенти им овозможува тргување со акции на Македонска берза АД Скопје – со намалени провизии за тргување до 50% од редовните надоместоци, во промотивниот период од 1.7. – 30.9.2018 година.  (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Предности и слабости на Форекс

Објавено

на

Foreign Exchange (FOREX) се однесува на девизниот пазар. Тоа е пазар во кој се тргува со најголемите светски валути. Се смета за најголем и најликвиден пазар во светот. Не е игра на среќа, ниту пак пирамидална измама. Но, бара трпение, упорност и знаење.

Ние излиставме многу предности и слабости на ваквиот начин на тргување, но решивме да ги издвоиме најглавните и да ги споделиме со вас.

Предности на Форекс се: 

  1. Една од најдобрите страни е што не е потребна голема инвестиција. Односно не ви е потребна скапа технологија за да започнете со тргување. Доволно е да имате сопствен компјутер и стабилна интернет конекција.
  2. Форекс ви дава слобода. Не сте врзани ниту за канцаларија ниту имате директор пред кој одговарате. Сами одлучувате кога, од каде и колку ќе работите. Поентата е во тоа што Форекс е глобален, децентрализиран пазар кој работи 24 часа.
  3. Можете да заработите повеќе од една плата во месецот.

Слабости на Форекс се:

  1. Доколку не знаете точно што правите и не ги разбирате доволно добро финансиските пазари, наместо добивка, може да доживеете голема загуба.
  2. Нема кој да ве спречи да направите грешка. Ќе згрешите и многу често ќе се прашувате каде сте згрешиле. Нема да имате претпоставен и поискусен до вас, кој ќе ви ја објасни грешката. Се ќе мора да учите сами.
  3. Мора да инвестирате голем капитал, ако сакате да станете богати. Ова го зголемува ризикот.

При носење на одлука дали да започнете да тргувате, мора да бидете сигурни дека сте ментално стабилна личност и спремни да превземете поголем ризик врз себе. Колку што можете да заработите, толку можете и да изгубите. Пазарот е непредвидлив и се менува секоја секунда.

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange