Connect with us

Останато

Бил Гејтс донираше речиси пет милијарди долари

Објавено

на

Бил Гејтс донираше најголема сума од почетокот на овој век подарувајќи 5% од своето богатство во акции во Мајкрософт, јавува Блумберг.

Милијардерот на 6 јуни донирал 64 милиони акции вредни 4,6 милијарди долари, објави Американската комисија за регулирање и трговија со хартии од вредност.

 

Иако не е објавен примателот на донацијата, Гејтс поголемиот дел од парите ги донира на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, хуманитарната организација која ја основа со својата сопруга.

 

Гејтс во 1999 година донираше акции од Мајкрософт во вредност од 16 милијарди долари, а во 2000 година донираше 5,1 милијарда. Со својата сопруга од 1994 година донираа вкупно околу 35 милијарди долари во добротворни цели. Вредноста на неговото богатство се проценува на 86,1 милијарда долари.

 

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange