Connect with us

Останато

Бафет стана најголемиот акционер во „Ваnk оf Аmеrіса“

Објавено

на

„Веrkѕhіrе Наthаwау Іnс.“, сопственост на американскиот милијардер Ворен Бафет, официјално стана главен акционер во „Ваnk оf Аmеrіса“, откако го искористи правото да купи 700 милиони акции на оваа банка со попуст.

Инвестициската компанија на Бафет сега има 6,6% од акциите во втората по големина банка во Америка. Акциите се купени во вредност од 7,14 долари, што е значително пониско од 23,58 американски долари, колку што всушност изнесува цената на овие акции. Севкупно, неговиот удел сега изнесува 16,51 милијарда долари.

 

Бафет го стекна ова право во 2011 година, откако инвестираше 5,0 милијарди долари во банка која тогаш беше во проблеми поради последиците од глобалната финансиска криза.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange