Connect with us

Странски банки

Англиската централна банка ги задржа каматните стапки непроменети

Објавено

на

Англиската централна банка ја остави без промена водечката камата на нејзиниот рекорден минимум од 0,25%, како што прогнозираа и повеќето економисти по забавувањето на инфлацијата.

Комитетот за монетарна политика на институцијата гласаше да се задржи нивото на водечката камата во позадина на несигурноста за економските перспективи на Велика Британија, додека земјата се подготвува за излегувањето од ЕУ.

 

Некои економисти сметаа дека водечката камата треба да биде укината, откако во мај инфлацијата се забрза на 2,9% – доста над целното ниво од 2%. Но таа се забави до 2,6% во јуни, намалувајќи го притисокот за зголемување на каматите.

 

Истовремено банката ги намали прогнозите за економскиот раст и платите по слабиот старт на годината за економијата. Сега се предвидува економски раст од 1,7% оваа година и 1,6% за 2018-та година претходните прогнози беа за раст од 1,9% и 1,7%. Досега има малку индикатори дека растот на платите ќе се забрза, иако невработеноста е на најниско ниво од 70-тите години на минатиот век.

 

Невработеноста во Велика Британија е на 40-годишен минимум, а инфлацијата е над целта утврдена од банката. Овие факти го поддржуваат зголемувањето на каматата. Но, сепак податоците од јуни покажуваат дека економијата го забавила растот до најниско ниво од 2012-та година во првото полугодие, инфлацијата се намалила, а растот на платите останува слаб.

 

 

 

Странски банки

ЕЦБ ги остави каматните стапки непроменети

Објавено

на

Европската централна банка спрема очекувањата на пазарот ги остави основните каматни стапки на досегашните ниски нивоа, а без промена се задржува и планот за квантитативни олеснувања, стана јасно од порака на регулаторот по повод одлуката на Управниот одбор на ЕЦБ. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Манипулацијата со каматните стапки ја чинеше Deutsche Bank 240 милиони долари казна за

Објавено

на

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank поради здружување со други банки за да влијае врз вредноста на каматните стапки преку лондонскиот Либор систем, е казнета со глоба во износ од 240 милиони долари. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Комерцијална банка – Србија оствари 61 милион евра добивка во 2017 година

Објавено

на

Комерцијална банка – Србија во 2017 година ги продолжи позитивните трендови во своето работење и на крајот на календарската година забележа добивка пред оданочување во висина од 61 милион евра, објави Блиц.

(more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange