Connect with us

Останато

Австрија воведува данок на сајтовите за онлајн продажба?!

Објавено

на

Австрискиот министер за финансии, Ханс Јерг Шелинг, има намера да ги даночи интернет концерните, односно сајтовите за онлајн продажба, како “Амазон”, “Заландо” и други.

Имено, Шелинг, сака да ги спречи интернет концерните да профитираат од „даночните дупки”, додека во земјата сите компании, па и тие најмалите се опфатени со данок, па затоа развил план, кој треба да создаде фер услови за сите. 

 

Првата точка на планот е да се согледа и опфати вкупниот промет кој го остваруваат интернет концерните, дури и ако тие немаат седиште во Австрија, но се онлајн присутни, а за тоа е создаден концептот на “дигитално седиште.” Во однос на трговијата преку интернет се планирa на земјите надвор од ЕУ да им се наплаќа ДДВ од “првото евро”, што не е случај во моментов.

 

Ако некој порача маичка преку интернет, која чини 19 евра, тој не плаќа ДДВ, бидејќи тој данок е за стока над 22 евра. Ова не е фер за домашната трговија, каде што ДДВ мора да се плати и за минимален износ”, објасни Шелинг.

 

Исто така, тој планира и поостро работење на царината, бидејќи во моментов се проверува само вредност поголема од 150 евра, а во иднина треба да се царинат и испораки со помала вредност. Покрај тоа, Шелинг сака да се усогласи основата за корпоративен данок на европско ниво и смета дека треба да се преземе акција против земјите со ниски даночни стапки.

Повеќе

Останато

Банкар од Сицилија е избран за нов претседател на Серија А

Објавено

на

Италијанците го избраа Гаетано Мичике, бизнисмен од Сицилија, за нов претседател на италијанското првенство, Серија А. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во четврток ќе се одржи 28-то издание на Бизнис Кафе Македонија

Објавено

на

Овој четврток (22 март) со почеток од 18:00 часот во Next Bar & Food во населба Аеродром во Скопје, ќе се одржи 28-то по ред издание на најексклузивниот бизнис-нетворкинг настан во државата – Бизнис Кафе Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

По Facebook и Google, и Twitter ќе ги забрани рекламите за криптовалути

Објавено

на

Twitter ќе тргне по стапките на Facebook и Google и ќе ги забрани рекламите за криптовалути, во периодот што претстои. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange