Connect with us

Останато

АБИТ ја организира првата меѓународна конференција за контролинг

Објавено

на

Прва Меѓународна конференција за контролинг International standards in controling „Implementation in practice“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Академијата за банкарство и информатичка технологија АБИТ во соработка со Институтот за бизнис и менаџмент – Хајделберд.

Конференцијата, како што најавува организаторот, ќе ја отвори премиерот на Република Македонија Зоран Заев, а треба да се обратат и претставници на УЈП, странски експерти за контролинг од Германија и Словенија и директорите на најуспешни компании во Македонија, банки и финансиски институции.

Останато

HTCA Академик тренинг центар започнува со обуки

Објавено

на

Скопје, (11.05.2018) HTCA Академик – првиот тренинг центар креиран за обучување кадри според швајцарски стандарди сертифицирани од страна на Швајцарската академија за хотелски менаџмент од Луцерн (Schweizerische Hotelfachschule Luzern SHL) денес го најави стартот на обуките за келнери, бармени, рецепционери, персонал за хигиена, маркетинг во угостителството и соодветните консултантски услуги. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хрватските куни одат во историја, Хрватска го воведува еврото како официјална валута!?

Објавено

на

На седница на хрватската Влада се водела расправа за воведување на еврото како официјална валута, меѓутоа, се уште нема најави за точен датум. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бил Гејтс: “Вложување во биткоини е исто како да вложувате во некоја глупост”

Објавено

на

Откако претходно американскиот милијардер и финансиски магнат, Ворен Бафет, го нараче биткоинот како „отров за глувци, кој не вреди ништо“, во острите критики кон оваа криптовалута му се придружи и Бил Гејтс. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250
[ccpw id="39761"]

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange