wrapper

Смартфоните ги заменуваат платежните картички!?
Живееме во време на иновации, каде што секојдневно се среќаваме со нови работи кои претходно не можевме ниту да ги замислиме.   Исто како во сите сфери од секојдневниот живот, така и во банкарството се случуваат битни ...
Секој нов ден е нов почеток со кредитните картички од УНИБанка
УНИБанка започна промотивна акција за кредитните картички, под името "Секој нов ден е нов почеток со кредитните картички од УНИБанка".   Во промотивниот период кој трае од 15.10.2016 до 31.01.2017 година, Банката Ви ги ...
Марјан Петрески: Граѓаните претпочитаат да ги штедат своите пари во банка
Македонските граѓани заклучно со септември годинава чувале 213 милијарди денари (3,46 милијарди евра) во банките, што е зголемување споредбено со истиот период лани кога изнесувале 210 милијарди денари (3,41 милијарди евра), ...
Tip of the week - Тим
И порано сме пишувале за тимот и значењето на тимската работа. Сигурно и вие сте контаминирани од тој концепт од разни страни – книги, филмови, дискусии, предавања, семинари, од колеги, менаџери итн. Но, сега, ќе пробам да дадам ...
Охридска Банка: Зголемени, растечки и гарантирани каматни стапки за денарски депозити на 12, 24 и 36 месеци
Традиционално во октомври, месецот на штедење, Охридска банка Сосиете Женерал подготви атрактивна понуда за своите клиенти кои сакаат да штедат во денари. Имено, од денеска па се до 26-ти ноември 2016 г., клиентите кои ќе ја ...

Курсна Листа

Кредитен калкулатор

Hide Main content block

Кредити

14 Октомври 2016

Охридска банка Сосиете Женерал го збогатува своето портфолио на производи со нова промоција, овозможувајќи им на своите клиенти уште поповолни услови за користење на станбените кредити; најдолго ...

Колумни

  • Prev
20 Октомври 2016
И порано сме пишувале за тимот и значењето на тимската работа. Сигурно и вие сте контаминирани од тој концепт од разни
13 Октомври 2016
Изгледа можеби смешно, но состаноците се составен дел од нашиот живот. Дома, на работа, со пријатели... цело време сме
08 Октомври 2016
Пред некој ден, со еден пријател се расправавме, како можел да даде толку пари на некоја работа за која ние сметавме
15 Септември 2016
Кога ќе го слушнеме зборот „ART” веднаш го поврзуваме со уметност, со креативност т.е. нешто поврзано со креативните
10 Септември 2016
Денес е голем ден за нашата држава. Ден што се прославува, па е и неработен ден, но некој мора и да работи. Но, каков
01 Септември 2016
Атакувани со безброј информации со негативен карактер, тие сами по себе делува негативно кај речиси сите од нас. Како
29 Август 2016
Различниот поглед на проблемите, појавите, процесите или поставеноста на работењето, односно несогласувањето околу
25 Август 2016
Пред некој ден, еден од нашите практиканти нè изненади сите со неговата проактивност. Момчето има познавање од графички
19 Август 2016
Еден ден седејќи на плажа, додека бев на одмор летово, една група деца ми го привлекоа вниманието. Тоа беа деца
11 Август 2016
Тимовите се дел од нашиот живот. Понекогаш сме лидери во тимот, a понекогаш сме дел од тимот. Во кој било случај,
08 Август 2016
Менаџерот е добар онолку колку што е добар неговиот тим, а тимот е добар онолку колку што менаџерот знае да го состави,
04 Август 2016
Сите ние ја знаеме изреката „во здраво тело, здрав дух“. Но и сите ние сè поретко сакаме или можеме да најдеме слободно

Capital bank Jubileen deposit edited 336x280

 

Sparkasse 300x250 banner fin

smetkovodstveno biro

Мисла на неделата

"Невозможно значи дека сеуште не сте го пронашле вистинското решение."
- Tim Notke

bankarstvo.mk

Навремени Банкарски новини и анализи од земјата и светот.

Интервјуа

  • Prev

Новости

  • Prev
25 Октомври 2016
Денеска во хотелот Александар Палас, во 19.30 часот Проектот на УСАИД за микро и мали претпријатија, кофинансиран од Владата на Швајцарија и Центарот за развој на претприемачи и менаџери ЦЕЕД ...
25 Октомври 2016
Според податоци на Државниот завод за статистика за просечна бруто плата, во август најниски плати во Македонија се земале во секторот на компјутерско програмирање, воздухопловен сектор и фармација. ...
24 Октомври 2016
Најголемата група на инвестиции во Албанија „Балфин Груп” ја објави продажбата на Скопје Сити Мол на „Hystead” во Велика Британија.   Продажбата е објавена денеска, а сумата изнесува 92 ...
24 Октомври 2016
Според податоци на Државниот завод за статистика за просечна бруто плата, во август најголеми плати во Македонија се земале во секторот на компјутерско програмирање, воздухопловен сектор и фармација. ...
22 Октомври 2016
Меѓународната агенција „Fitch“ има намера да го намали кредитниот рејтинг на Италија во блиска иднина, објави Денар.   Агенцијата го потврди рејтингот на земјата на ниво „БББ +“, но ги ...
22 Октомври 2016
Македонска берза ја претстави "БЕСТНЕТ АНАЛИТИКА" која претставува алатка за инвеститорите, брокерите, менаџерите и за оние кои почнуваат на Берзата, која има за цел да помага во градење на ...
20 Октомври 2016
Од денеска во Скопје се одржува петтиот Самит на Македонија 2025. Над 250 гости ќе проследат дискусии за економскиот напредок на Македонија според мерениот индекс составен од Македонија 2025 во ...
19 Октомври 2016
Управата за јавни приходи од 25 октомври 2016 година почнува со реализација на едукативни програми наменети за граѓани, на тема: „Пријавување и оданочување на приходи остварени од издавање под закуп ...
19 Октомври 2016
KPMG  е глобална мрежа на професионални фирми кои нудат ревизија, како и даночни и советодавни информации на голем број индустрии, владини и невладини сектори. Оперативни се во 155 држави и имаат ...
19 Октомври 2016
Шпаркасе Банка Македонија на своите постоечки и нови приматели на пензија им овозможи уживање во пензионерски денови преку можноста за користење на услугата "Пензија на 1-ви" која овозможува примање ...
18 Октомври 2016
Годишната инфлација во еврозоната во септември годинава изнесувала 0,4%, што претставува зголемување од 0,2%, со оглед на податокот дека во август изнесуваше 0,2%, пренесува Евростат. Инфлацијата ...
15 Октомври 2016
Кон крајот на август во Хрватска, според податоците на Хрватската народна банка (ХНБ), вкупната вредност на пласираните кредити изнесувала 262,3 милијарди куни (34,93 милијарди евра), со што е ...

ABIT so slika parice OK koncno

За Нас

Банкарство.мк го сочинува млада новинарска екипа која известува за најновите случувања во светот на Банките, за предизвиците во Банкарскиот сектор и очекувањата на водечките Банкари. На нашиот портал можете да прочитате и совети за управувањето со личните финансии.